Guangzhou Rehberi

Ehliyet Almak İçin (驾驶证 Driver's license)

Bu yazıda ehliyet alırken yapılması gerekenleri adım adım anlatmaya çalıştım. Araba kullanmak için alınması gereken ehliyet sınıfı C1’dir ve Türkiye’den alınmış ehliyetinizle birlikte ingilizce (英语), Arapça veya başka bir dilde (Türkçe sınav ne yazık ki yok) sadece teorik bir sınava girerek Çin’de ehliyet alabilirsiniz. Ben ingilizceden sınava girerek Nisan 2012’de Guangzhou’da komisyon ödemeden ehliyetimi aldım. Türkçe doküman olmadığı için, ileride alacaklara yardımcı olmak amacı ile gönüllü olarak hazırlanmıştır, faydalı olmasını diliyorum.

Herhangi oluşabilecek problemlerde sorumluluk size aittir.
Ücretler Nisan 2012’de ödenen ücretlerdir, fikir vermesi amacı ile konulmuştur, değişebilir.

1.Ehliyetin ve pasaportun Çince’ye tercümesi gerekmektedir. Ehliyetin geçerlilik süresi bizim ehliyetlerimizde yazmadığından:

a.Öncelikle Konsolosluktan ehliyetinizin geçerlilik süresinin ömürboyu olduğuna dair bir belge alınmalıdır (125 RMB) (Mutlaka TC kimliğinizi, ehliyetinizi, pasaportunuzu ve bir resminizi yanınızda götürünüz, Çince adresinizin yazılı olduğu kağıdı da yanınıza alınız).

b.Pasaport ve ehliyetinizin kendisi, konsolosluktan alınan yazı ile beraber yeminli tercümanda Çince’ye tercüme ettirilmelidir (公证处 = translation). Bu arada Çince bir isim almanız gerekmektedir. Fakat webde bunun gerekli olmadığı da yazılı, iyi Çince bilen biriyle gidebilirseniz ve sabırlı iseniz şansınızı deneyebilirsiniz (200 RMB).

c.Pasaportun ön yüzü, vize sayfası, ikametgahınızın olduğu yerden aldığınız bir sayfalık kayıt formu (Registration form of temporary residence for visitors) ile ehliyetinizin önlü arkalı fotokopileri (5 RMB). Asıllarını da yanınızda götürünüz.

2.Fotoğraf çektirilirken ehliyet için olduğu belirtilmeli ve cd ye kopyalanması istenmelidir. 32 mm x 22mm boyutlarında, arkası beyaz, yüzünüzün tamamını kapsayacak ve şapkasız olmalıdır. Ayrıca fotoğrafçıdan alacağınız belge üzerinde pasaport numaranız yazılı olmalıdır, mutlaka foreigner olduğunuzu söyleyin, bende diplomatic personal işaretlendiği için iki kere gittim (外交人员=diplomatic personal, 外國人=foreigner, yabanci) (25 RMB) Cd’yi evrakları teslim ederken almadılar ama her yerde yazılı olduğu için yazdım, karar sizindir.

3.Yetkili hastaneden ehliyet için sağlık raporu alınmalıdır. Bunun için fotoğraf ile sabah 8-9 gibi gidildiğinde bir kaç saatte (göz, kulak, ortopedi, boy-kilo kontrolü ile) kolaylıkla alınmaktadır. (http://wenku.baidu.com/view/9f461cc308a1284ac8504393.html Hastanelerin listesi) (25 RMB). Bende yine diplomatic personal işaretli idi, pasaport numaramda hatali idi, ve birde Türkiye’yi yanlış yazdıklarından tekrar gitmek zorunda kaldım her ihtimale karşı fotokopisini çekmenizde fayda vardır (土耳其=Türkiye).

4.Trafik bölgeye gidilerek (en altta Guangzhou için adres ve telefonu verilmiştir) girişte danışmadan bir form alınarak doldurulmalı ve girişten sağa dönüldüğünde soldaki ilk numaratörden numara alınız (D ile baslayan 1,2,4,5 nolu yer için). Sıranız geldiğinde tüm evrakları görevliye vererek hangi dilde sınava girmek istediğinizi söyleyiniz. Eğer, sabah erken yada öğlen 2 gibi giderseniz ve evraklarınız da tam ise, aynı gün sınava da girebilirsiniz, böylece yol masrafınız azalacaktır. Size bir kağıt verecekler ve hemen yan taraftaki D3 penceresine geçerek sınav ücretini ödeyeceksiniz. 70 RMB iki sınav için, 10 RMB ehliyet için, nakit geçmemektedir, karttan çekilmektedir. Size verilen makbuz ve evrakları çok iyi saklamanız gerekmektedir.

5.Sınava girmek için; merdivenleri kullanarak (dümdüz devam ettiğinizde merdivenleri göreceksiniz) 6. kata çıkmanız ve belgelerinizi görevliye vererek beklemeniz gerekmektedir, çok kısa bir sürede sınava alınıyorsunuz. Büyük bir sınıfta herkesin kendine göre başlayıp bitirdiği sınav bilgisayarda yapılmaktadır. 100 soruya 45 dakika süre verilmektedir. 90 ve üzeri almanız beklenmektedir. 40 soru doğru yalnış şeklinde 60 soru ise dört şıktan birisini seçme şeklindedir. Sınav sırasında solda kalan süre gözükmekte ve istediğiniz soruya sınav sırasında geri dönebilmekte, cevabınızı değiştirebilmektesiniz. Örnek sorulardaki şıkların yeri genelde aynı olmakla beraber değişiklik de yapılmaktadır (Ben iki kez üst üste (86 ve 85 aldım) ve sonra bir kere daha girdim (92 aldım). Son girdiğimde şıkların sıralamalarının bazılarını değiştirdiklerini gördüm) (Birinci girişte 70+10 RMB ikinci girişte 35 RMB ödedim). Sınav ile ilgili olarak;

a.Sınav süresi yetmektedir, acele etmenize  gerek yoktur.

b.Sınav sırasında elinizi masanın üzerinden çekmemeniz cep telefonuzu kapalı tutmanız gerekmektedir, su götürebilirsiniz. Ben elimi yüzüme götürdüğüm için sözlü olarak uyarıldım elinizi masadan ayırmayınız. Süreniz bitince isterseniz “hand in” işaretleyerek ve onaylayarak (emin misiniz diye soruyor) sınav sonucunu ekranda görebilirsiniz. Ya da görevliye elinizi kaldırın o gelsin. Her iki halde de görevliyi yanınıza çağırın, kendiniz kalkmayın.

c.Sorularda hem ingilizce hatası hem de bana göre mantık hatası olduğundan çalışmadan geçilebilecek bir sınav kesinlikle değildir. Bazı sorular mantıkla çözülse de 90 alınması gerektiği için mantıkla 70 civarında kalacağı kanaatindeyim. O yüzden bence en az iki kere tüm soruları okumak ve basitçe kendinize göre kurallar çıkartmak faydalı olabilir. Benim çıkarttığım kurallar aşağıda özetlenmiştir.

  i.Para cezalarında seçeneklerden iki tane ikinin olduğu şık doğrudur. Örnek 200-2000 veya 20-200 şıklarda varsa o doğru seçenektir, tüm para sorularına bu kurala uymaktadır.

  ii.Her zaman gönüllü olarak yol vermek veya hızınızı azaltmak, gönüllü olarak yardım etmek gibi bir şık varsa sorunun cevabıdır.

  iii.Şıklarda traffic ile başlayan seçenek genelde doğrudur.

  iv.İlk önce en uzun veya en kısa şıkkı okuyun genelde en uzun şık doğrudur. Ama dikkat her zaman değil!

  v.Tanımın içerisinden bir kelimenin çıkartılması durumunda sorunun cevabı yalnış olmaktadır, örnek elma, armut meyvedir bir kural olursa, elma meyvedir şeklinde bir soru ile karşılaşırsanız yanlış demeniz gerekmektedir, o yüzden çalışırken de dikkatli çalışmanızı tavsiye ederim.

  vi.Sayılı seçeneklerde genelde en büyük veya en küçük sayı doğru seçenektir. Örneğin 1,2,3,4 şıklar içinden eğer soru ceza ise 1, verilen hız limiti veya hak ise 4 genelde doğru seçenektir. Uymayanlar var dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca;

  i.1.,2.,3. bölümler çok daha önemlidir.

  ii.Soruları dikkatlice ve sakince okuyun basit değişikliklerden tek kelime ile anlam değiştiği için başarısızlığa neden olmaktadır.  

  iii.1315 soru olduğu için mutlaka çalışarak giriniz, bu kurallarla ve mantıkla 90 almak bence zordur. En az iki kere okumanızı tavsiye ederim.

  iv.Şıklardan A,B,C,D eşit sayıda değildir, verdiğiniz tüm cevaplar bir tablo şeklinde görüldüğü için bir şıkkı çok işaretlemişim diyerek değiştirmeyin, son sınavımda yarıya yakınının cevabı A idi.

  v.Tekrar girdiğinizde daha önce kaldığınız, sınavdaki soruların benzeri çıkabiliyor, geçen sefer herhalde yanlış yaptım diye düşünmeyin, bana üç seferde aynı soru doğru yaptığım halde çıktı.

6.Çıkacak soruların indirileceği adres aşağıdadır. Kesinlikle bu sorulardan gelmektedir. Soruların en sonunda bulunan büyük araç ve motosiklet için olan kısmı çalışmanıza gerek yoktur.  Buradaki sorularda önce  Çincesi sonra ingilizcesi olduğu için ben çıktı almak için çincelerini silip daha rahat hatırlamak içinde doğru cevaplarını bold yaptım, birde motosiklet ve büyük araçlarla ilgili soruları sildim.  Üç kere girdim hepsi bu sorulardan çıktı.
http://www.gzjd.gov.cn/jiaotong/news_jsp_catid_61_76.html
http://www.shekouonline.com/drivingtest.html

7.Bir sınav örneği adresi, kendinizi deneyebilirsiniz, sınavda önünüze gelecek ekran bununla aynı değil.  BAŞARILAR. http://kaoshi.jxedt.com/gd/guangzhou/

8.Geçtiğinizde, öncelikle tebrikler webde sekiz defa girdiğini söyleyenler var, evrakları görevliye verip biraz bekleyin size bir kağıt imzalatacak ve 5 iş günü sonra 8. numaralı pencereden ehliyetinizi alabileceksiniz. Bu arada girişte sol tarafta kargo ile 20 RMB öderseniz adresinize de gönderiyorlar, fakat ben güvenemediğim için kullanmadım. Kendim gidip almayı tercih ettim.

TÜM EVRAKLARDA BİLGİLERİNİZİ KONTROL EDİNİZ.

MASRAFLAR: Temel masraf 495 RMB + Yol 305 RMB (her yere taksi ile gittim) 

Not: Ben taksi kullandığım için otobüsü tam bilmiyorum ama çıkışta karşıya geçerseniz biraz ileride otobüs ana terminali vardı. Tianhe Street’ten oraya taksi yaklaşık 30 RMB tutmaktadır.

TOPLAM MALİYET: 800 RMB

GUANGZHOU İÇİN SINAVA GİRİLECEK ve EVRAKLARIN VERİLECEĞİ ADRES;

广州市公安局交通警察支队车辆管理所(岑村-Cencun)

Not: Genelde taksi binanın dışı şantiye gibi çatı malzemesi ile çevrilmiş bir yere götürüyor, orasından yaklaşık 400 m ileride bulunan binaya gidilecek. Dümdüz gittiğinizde önce büyük girişli bina geçilecek sonra bölünmüş yoldan ilerleyeceksiniz, gideceğiniz binanın genelde önünde arabalar, güneş şemsiyesi mevcut, ara sokak gibi bir girişi var. Park mevcut ama paralı, ben sadece taksi kullandım. İçeri girip arabaları geçtikten sonra, karşı solda uzun kocaman merdivenler göreceksiniz, tırmanın ve binaya ulaştınız.

Tel: 87220001

Sabah 9:00-10:30 ile ögleden sonra 14:00-15:30 arasında hafta içi beş gün işlemleriniz yapılmaktadır.

Resmi kaynak:
 http://www.gzpi.gov.cn/gzfeb/English/Practical/License/t20051125_23126.htm

Big brother hikayesi olup olmadığını bilmiyorum ama webde başkasını sınava sokar ve kaza yaparsanız, sınavdaki kayıtların kontrol edilebileceği bu yüzden de hapis ve para cezaları alabileceğiniz yazılı. Lütfen para karşılığı başkasını sokmayın ve Türkçe sınav yapılması talebinizi Konsolosluk dahil her yerde dile getirin.

Sınavda çıkacak olan soruları ve cevaplarını içeren dosyayı yüklemek için buraya tıklayınız.
Çin devletinin hazırladığı ingilizce bilgi formu için buraya tıklayınız.

NOT: Göndermiş olduğu bu açıklayıcı bilgiden dolayı Dilek Hanım'a teşekkür ederiz.

Bu site insanlara faydalı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.